Záchovná stomatologie

karies

Jedna z nejčastějších příčin návštěvy zubního lékaře je zubní kaz. Podle statistik trpí 99 % lidské populace z různých důvodů onemocněním tvrdých zubních tkání. Příčin tak vysokého výskytu zubního kazu je hned několik – nesprávně čištění zubů ( nedostatečná hygiena ) , socioekonomické faktory spojené s chováním, velká oblíbenost fast – foodu a rychlého občerstvení a další velké množství sekundárních faktorů.

 

Pro léčení zubního kazu na naší klinice používáme moderní stomatologické materiály a pomůcky nejlepších evropských, amerických a japonských značek, což dovoluje naším pacientům zapomenout na problematické zoubky na mnoho let. Při správné hygieně dutiny ústní a pravidelných návštěvách ( asi jednou za rok ) dentální hygienistky, tak i na desítky let.

Neléčený zubní kaz, který pokračuje dál v tkáni zoubku může za nějakou dobu způsobit závažnější problém – pulpitidu nebo periodontitidu. Pulpitis je zánět měkkých tkání uvnitř zubu tj. zubní dřeně, která se skládá z prokrveného vaziva , cév a nervů, které „živí“ zub. Při pulpitidě člověk cítí akutní bolest a zoubek začíná reagovat na studené a horké. Bolest odezní po delší době. Periodontitida je další fáze onemocnění zubu, která následuje hned po pulpitidě. Měkké tkáně zubu pod vlivem bakterií a mikroorganismů umírají a infekce se tak šíři do okolních tkání a dále do kořene zoubku. Uvnitř zoubku se začíná objevovat a hromadit hnis. Zánět pokračuje do kostní tkáně vedle kořene zoubku a začíná jej ničit. Bolest zoubku se zvyšuje až k nevydržení.

lechenie01

Základem léčení pulpitidy a periodontitidy je  vyčištění a dezinfekce kanálku zubu od bakterií a mikroorganismů a následné vyplnění kořenového kanálku zubu. Na naší klinice používáme nejmodernější technologie, přístroje a materiály, což nám dovoluje řádně uzavřít kořenový kanálek a vyloučit tak možnost další infekce. Všechny lékařské zákroky provádíme po podání anestezie. Doba trvání léčení a počet návštěv záleží na počtu kořenových kanálků zubu, na jejich délce, šířce a zakřivení.

MUDr. Halyna Lyutyk

Halyna Lyutyk - ZnamyLekar.cz

MUDr. Nataliia Kliusa

Nataliia Kliusa - ZnamyLekar.cz

MUDr. Ievgen Udovchenko

Ievgen Udovchenko - ZnamyLekar.cz