Zubní hygiena

Profesionální vyčištění zubů znamená odstranění zubního povlaku a zubního kamene.

Zubní povlak má světle- nebo tmavěžlutou barvu a hromadí se u zubního krčku a mezi zuby. Sestává ze slin, zbytků potravy, bakterií. Ke vzniku zubního povlaku přispívá nepravidelné čištění zubů, kouření, pití alkoholických nápojů, silného čaje a kávy.

Pokud se zubní povlak neodstraní, mění se po delší době v zubní kámen. Přitom se povrch zubu zdrsní a na takovém povrchu se hromadí ještě rychleji další zubní povlak, který se opět mění v zubní kámen. Probíhá proces podobný nárůstání sněhové koule.

Takový zubní kámen už nelze odstranit zubním kartáčkem.

Zubní povlak tvoří ideální prostředí pro mikroorganizmy, které během růstu vytváří kyseliny a rozrušují zubní sklovinu. A zubní kámen tlačí na dáseň, významě zhoršuje hygienu úst a přispívá k rozšiřování bakterií a virů v lidském organizmu.

teeth_whitening02

Pro boj se zubními usazeninami používáme speciální ultrazvukový aparát, který pomocí určitých vibrací umožňuje odstranění zubního povlaku i zubního kamene. Zubní sklovina se poté dočistí tlakem vody se sodou. Profesionální čištění zubů se provádí ručně a trvá 20 až 40 minut. Používané přístroje a procedury jsou pro sklovinu plně bezpečné, neboť obrušující prvky mají nižší tvrdost než sklovina a nemohou ji narušit.

Na závěr procedury se zuby vyleští speciálním leštícím materiálem. Na vyčištěné zuby se nanese speciální gel, který snižuje dočasnou citlivost a chrání zuby proti zubnímu kazu.

MUDr. Halyna Lyutyk

Halyna Lyutyk - ZnamyLekar.cz

MUDr. Nataliia Kliusa

Nataliia Kliusa - ZnamyLekar.cz

MUDr. Ievgen Udovchenko

Ievgen Udovchenko - ZnamyLekar.cz